قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مطالب قرآنی / پاسخ شبهه شبیه‌سازی حیوانات و عدم انطباق با قرآن – آیه ۷۳ سوره حج
پاسخ شبهه شبیه‌سازی حیوانات و عدم انطباق با قرآن آیه 73 سوره حج
پاسخ شبهه شبیه‌سازی حیوانات و عدم انطباق با قرآن آیه 73 سوره حج

پاسخ شبهه شبیه‌سازی حیوانات و عدم انطباق با قرآن – آیه ۷۳ سوره حج

پاسخ شبهه شبیه‌سازی حیوانات و عدم انطباق با قرآن

آیه ۷۳ سوره حج:
«كسانى را كه غير از خدا مى‏ خوانيد، هرگز نمى توانند مگسى بيافرينند، هر چند براى اين كار دست به دست هم دهند! و هر گاه مگس چيزى از آنها بربايد، نمى ‏توانند آن را باز پس گيرند! هم اين طلب‏ كنندگان ناتوانند، و هم آن مطلوبان (هم اين عابدان، و هم آن معبودان).»(ترجمه آیت‌الله مکارم شیرازی)

سوال:
بر اساس آیه ۷۳ سوره حج، غیر از خداوند ، هیچ کسی توانایی این را ندارد که موجودی خلق کند، حتی یک مگس. آیا این آیه با پیشرفت های علمی که الان حتی گوساله ساخته اند ، منافات ندارد؟

پاسخ:
برای پاسخ به این سوال، نیازمند داریم که به یک نکته مهم دقت کنیم.

– واقعیت این است که هیچ کسی غیر از خداوند، توان آفریدن ندارد. آفرینش و به معنای دقیق تر، “اعطای وجود” تنها شان خداوند است و اوست که می تواند “علت حقیقی” برای ایجاد یک موجود دیگر باشد. دیگرانی که چنین ادعایی دارند، مثلا افرادی که یک حیوان را شبیه‌سازی می کنند، هیچ کدام به آن حیوان وجود نمی دهند چراکه وجودی از خود ندارند که به آن حیوان بدهند. به بیان دیگر، موجودی که خود ممکن الوجود است و در موجود شدن، نیازمند به غیر است ، نمی تواند زمینه ساز وجود فرد دیگری شود.

پس نسبت متخصصان با حیوان شبیه سازی شده چیست؟ یا نسبت پدر و مادر نسبت به فرزند چیست؟

نسبت در اینجا این است که متخصص یا والدین، وجود اعطا نمی کنند بلکه زمینه ساز آن می شوند که فیض الهی در قالب اعطای وجود به آن حیوان یا فرزند، اعطا شود. در اینجا این زمینه‌سازی و ایجاد شرایط که شرط اعطای فیض الهی است، توسط متخصص یا والدین، فراهم می شود ولی معنای این سخن این نیست که متخصص یا والدین، آن حیوان یا آن فرزند را آفریده اند بلکه صرفا معنایش این است که زمینه ساز وجود او شده اند. روشن است که زمینه سازی وجود غیر از اعطای وجود است. اعطای وجود یا خلق کردن، صرفا در شان خداوند است و هیچ کسی نمی تواند به دیگری وجود اعطاء کند زیرا تنها واجب الوجود هستی، خداوند است.

از این رو ، میان آیه و شبیه سازی های جدید، منافاتی وجود ندارد. کما اینکه میان آیه و فرایند فرزندآوری والدین هم منافاتی وجود ندارد و هیچ والدینی مدعی نیستند که فرزند خود را خلق کرده‌اند بلکه همگی صرفا زمینه ساز تولد فرزند شده اند.

· برای اطلاع بیشتر در این زمینه به کتاب دین و علم، نوشته ایان باربور، ترجمه فطورچی، انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه مراجعه کنید.

 

پایان مطلب پاسخ شبهه شبیه‌سازی حیوانات و عدم انطباق با قرآن

منبع: askdin.com

نظر شما درباره عملکرد سایت سوی خدا چیست ؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

درباره ی حسین صفری

یک معلم هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 11 =