قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / گوناگون (سایت) / دسته بندی نشده / دوست داشتن همسر و فرزند تا چه حدی باشد؟
دوست داشتن همسر و فرزند تا چه حدی باشد؟
دوست داشتن همسر و فرزند تا چه حدی باشد؟

دوست داشتن همسر و فرزند تا چه حدی باشد؟

دوست داشتن همسر و فرزند تا چه حدی باشد؟

پرسش
سلام؛ آیا علاقه به همسر خود و داشتن محبت او در قلب خود، کار درست و پسندیده‌ای است؟ یا بهتر است او را به خاطر خدا دوست داشته باشیم و نسبت به او بهتر است(زهد پنهان) پیشه کنیم؟ اساساً در ارتباط با همسر باید فردی زاهد باشیم؟ منظور از زهد چیست؟
پاسخ اجمالی
. محبت به همسر و فرزندان به خودی خود، کار پسندیده‌ای است و منافاتی با محبت به خدا ندارد؛ زیرا در روایات آمده است: «دوستی و محبت نسبت زنان از اخلاق انبیا است».[۱]
آنچه در این ارتباط مهم است این است که محبت و دوستی باید در راستای محبت به خدا باشد؛ بدین معنا که چون پروردگار به آن دستور فرمود و اطاعت از دستورات پروردگار، بر بندگان و دوست‌داران حق، واجب است؛ از این‌رو، باید به زن و فرزند نیز محبت نموده و با آنان به نیکی و مدارای در گفتار، کردار و امور عاطفی رفتار نماییم.
البته این تعامل عاطفی و عشق و علاقه نباید به گونه‌ای باشد که انسان را از یاد خدا غافل کند و منجر به فراموشی یاد خدا شود که در این صورت پسندیده نیست. چنان‌که پروردگار حکیم در قرآن کریم می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تُلْهِکُمْ أَمْوالُکُمْ وَ لا أَوْلادُکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْخاسِرُون‏.»؛[۲] اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید! اموال و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل نکند! و کسانى که چنین کنند، زیانکارانند!
۲٫ زهد به معنای حرص نداشتن به دنیا و روی گرداندن از آن و راضی بودن به اندک است.[۳]
۳٫ در محبت به همسر و فرزند نیز اگر این محبت در راستای محبت به پروردگار حکیم و به جهت خشنودی آن یگانه محبوب باشد، زهد موضوعیت نداشته و ندارد؛ زیرا زهد کم میلی و قانع بودن به اندک، در امور و مسائل مرتبط با دنیا است، در حالی‌که محبت به زن و فرزند در راستای محبت به پروردگار از امور دنیوی محض نبوده، بلکه گامی مثبت برای رسیدن به درجات اخروی و کسب رضایت پروردگار محسوب می‌‌شود، و چه بسا زهد در محبت به همسر، موجب فروپاشی زندگی و کانون خانواده شود که مبغوض حضرت حق و مخالف یکی از حکمت‌های ازدواج که احساس آرامش زن و شوهر در کنار یکدیگر است، می‌باشد.
بنابراین، بهتر است سیره و روش پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) را در همسر داری و محبت به همسر و رعایت حقوق همسر الگوی خود قرار داده و برخی از مسائل عرفانی و خاص را به امور خانوادگی و روزمره سرایت ندهیم.
برای اطلاع بیشتر ر.ک، سؤال ۸۵۰٫(به نشانی http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa925)

[۱]. شیخ حرّ عاملی، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۲۲، مؤسسه آل البیت(ع)، قم، چاپ اول، ۱۴۰۹ق.
[۲]. منافقون، ۹٫
[۳]. راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، تحقیق، داودی، صفوان عدنان، ص ۳۸۴، دارالقلم‏، الدار الشامیة، دمشق، بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۲ق.
.
منبع برداشت: www.islamquest.net
.
پایان مطلب دوست داشتن همسر و فرزند تا چه حدی باشد؟

نظر شما درباره عملکرد سایت سوی خدا چیست ؟

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

درباره ی حسین صفری

یک معلم هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + دوازده =